Radniční list - květen 2007 (v archivu na stránkách města Prachatice)

Prachatice mají sochu sv. Jana N. Neumanna (19.4. 2007 PrachatickoNews) 

Do jarního hávu se odívající park u prachatického hospicu krášlí již několik dnů socha sv. Jana Neumanna. Zasvěcení říkají, že díky ní dostala promyšlená parková úprava další, duchovní rozměr. Zároveň pokračují zahradnické práce a slavnostní otevření parku se připravuje na 31. května. 

Ne každý zná historii sochy svatého Jana Neumanna a možná všichni neví, že v poklidu a naději čekala na své umístění v parku vedle hospice téměř čtyři roky. "Podle informací, které mám od ředitele hospicu Roberta Huneše, který je má od matky představené Sebastiany, v roce 2003 sochu darovala rodnému domu světce Jana Neumanna americká občanka japonského původu paní di Coco. Tato paní pochází z Filadelfie a je velkou ctitelkou svatého Jana Neumanna," uvedl pro PrachatickoNews člen rady Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka, které má park na starosti, Ladislav Řezník. 

Sochu vyrobili umělci a řemeslníci v Itálii na přání paní di Coco, která také sochu a její převoz do České republiky uhradila. Dárkyně si zároveň přála,  aby socha byla umístěna v zahradě u Neumanova rodného domu, tedy v budoucím parku u hospice. Před téměř čtyřmi roky, v červnu roku 2003, doprovodila paní di Coco společně s filadelfským biskupem sochu sv. Jana Neumanna do Prachatic. Zde byla socha slavnostně posvěcena a na přechodnou dobu umístěna do kostela sv. Jakuba. "Necelé čtyři roky poté stojí socha v plné kráse na svém místě v téměř již dokončeném parku sv. Jana N. Neumanna vedle hospice, který už slouží svému účelu," zdůrazňuje Ladislav Řezník.

Park přitom čekají další změny k lepšímu. Například během dnešního dne a také o nadcházející sobotě od půl deváté ráno sem přijdou děti v doprovodu dospělých, aby dokončily výsadbu keřů. Budou se rovněž vysévat trávníky a dojde i na závěrečné zahradnické práce. Pomoci při nich mohou i všichni příchozí. 

V květnu rozmístí v parku členové Sdružení Dřípatka další informační panely a cedulky k jednotlivým stromům. Kolem laviček obklopujících sochu sv. Jana Neumanna a dalších dlážděných ploch u hospice se také objeví opory pro pnoucí se růže. 

Stále je také možné finančně přispívat na výstavbu a zkrášlení parku, který bude slavnostně otevřen posledního května. Zájemci si mohou od Sdružení Hospic sv. Jana Neumanna a Sdružení Dřípatka „zakoupit“ a darovat do parku stromy či lavičky. "Naše předcházející informace, že byly všechny stromy prodány, bohužel už neplatí, neboť některé stromy se nám vrátily nezaplacené", řekl Ladislav Řezník a dodal, že v současné době je k dispozici ještě pět stromů z celkem vysazovaných osmatřiceti, a to v ceně od 1500 do 3000 korun. Volných je ještě osm ze čtrnácti laviček v hodnotě 5500 korun za každou.  

O tom, že tato forma finančního přispění si nachází své vyznavače, svědčí skutečnost, že minulý týden se přihlásil dárce hned tří laviček. 

Text: Zdeněk Přibyl

Odpočinková zóna vyjde na půl milionu. Vzniká nový park (9.11. 2006 Mladá fronta DNES - jižČechy)

Z bývalé klášterní zahrady v centru Prachatic u Hospicu svatého Jana Nepomuka Neumanna vzniká park. Sdružení členů a přátel stanice mladých ochránců přírody Dřípatka totiž získalo 333 tisíc korun z dobročinného fondu Philip Morris ČR.
Za tyto peníze vysazují stromy v místech, kudy si lidé krátí cestu do centra města, aby z prostoru vzniklo místo pro odpočinek, koncerty i výstavy. Celkově bude park stát téměř půl milionu korun. Včera přitom skončila podzimní část projektu vysazením devíti nových stromků. „Park bude otevřen v červnu příštího roku,“ řekl člen rady Dřípatky Ladislav Řezník.
 

Park rozprodal stromy a je připraven na zimu (9.11. 2006 PrachatickoNews) 

Nově vznikající prachatický park na místě bývalé klášterní zahrady u hospicu sv. Jana Neumanna už "rozprodal" všechny stromy, které tu budou stát. V parku, jehož je PrachatickoNews mediálním partnerem, se také uskutečnilo poslední letošní sázení stromů před zimou. 

Přispět na koupení stromů, které v parku budou stát, je jednou z možností, jak vznik parku finančně podpořit. Po stromech se doslova jen zaprášilo a za pár týdnů byly "vyprodány". Z těch, co byly na "prodej", už má 29 svého "majitele". Sedm zbývajících si pak zamluvila prachatická základní škola Zlatá stezka. Ta na jejich zaplacení připravuje sbírku mezi žáky, učiteli a rodiči. 

Sdružení Dřípatka, které stojí v čele budování nového parku, nabízí možnost přispět i na nákup laviček v parku. U každé pak bude cedulka se jménem dárce. Více informací o možnosti koupit si lavičku a také o parku samotném najdete zde. 

Park už je přitom připraven na zimu, respektive práce, které měly být hotové do zimy, už jsou hotové. Včera tu děti ze základní školy ve Vodňanské ulici vysadily devět stromů - za každý ročník školy jeden. Škola je jedním z partnerů projektu parku, který bude novou oázou zeleně v centru Prachatic a bude vlastně i arboretem, protože jeho návštěvníci tu najdou přes šedesát druhů rostlin. 

Partneři parku se tu včera sešli a měli možnost se poprvé seznámit. "Chtěl bych dětem za přístup k tomuto projektu poděkovat. Ohromně nám pomohli," řekl Ladislav Řezník ze Sdružení Dřípatka o práci žáků školy ve Vodňanské ulic, kteří tu odpracovali přes pět set hodin. Partnery projektu a organizace, které se na něm podílí, najde na stránkách parku zde. 

Přes zimu musí Sdružení Dřípatka sehnat zbývající peníze. Náklady na vybudování parku přesáhnou jeden milion korun a chybí ještě zhruba dvě stě tisíc. V zimě také vzniknou tabulky a cedulky ke stromům a keřům. Na jaře pak přijde na řadu zbytek výsadby stromů a budou se například dodělávat trávníky a instalovat mobiliář. Oficiální otevření parku by pak mělo přijít na řadu v červnu. Přes zimu a na jaře by ale park neměl být úplně opuštěný - uskutečnit by se tu mělo několik akcí i pro veřejnost. 

Text: Tomáš Přibyl

Na stromy a keře dal část peněz fond (9.11. 2006 Prachatický deník)

Prachatice - Již v červnu letošního roku získalo Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka Prachatice grant ve výši tři sta třicet tři tisíce korun, a to z programu tři krát tři sta třicet tři tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris. Tento grant je určen na projekt rekonstrukce parku pro veřejnost v hospici sv. Jana Neumanna. Na budování tohoto parku se podílejí mimojiné také prachatičtí obyvatelé, místní správa a komerční subjekty.

V současné době využívají obyvatelé bývalou klášterní zahradu ke zkrácení cesty do centra města. Sdružení Dřípatka se rozhodlo parku vtisknout život, aktivně zapojit prachatické občany do zbudování místa, které bude sloužit nejen k odpočinku a setkávání, ale také kulturním a společenským akcím pro doslělé i děti. Zároveň bude park resocializačním centrem pro pacienty Hospicu a vzdělávacím místem pro školy. Současně by park měl být připomínkou dvou prachatických významných osobností. Aleše Záveského, který byl zakladatelem ekologické výchovy v České republice a Jana Neumanna.

Projekt je výjimečný také množstvím partnerů a jejich zapojením do realizace. Patří mezi ně například občanské sružení Hospic sv. Jana N. Neumanna, město Prachatice, Lesy ČR, Lesní závod Boubín, ZŠ Vodňanská, Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, DDM Prachatice, Junák, městská organizace Svazu důchodců ČR Prachatice nebo regionální střediska pro vzdělávání a environmentální výchovu.

Prosředky z dobročinného fondu Philip Morris slouží k nákupu stromů a keřů pro osazení parku, dále pak pro nakoupení materiálu pro vybudování chodníků, terénní a sadové úpravy a v neposlední řadě také na opravu středověkého opevnění. Slavnostní otevření parku pro veřejnost, jehož rozpočet je čtyři sta osmdesát osm tisíc korun, plánuje sdružení na červen přístího roku, tedy rok po zahájení rekonstrukce parku.

text: Petra Rychtaříková

Děti naspořily na lavičku do hospice (1.11. 2006 Mladá fronta DNES - jižČechy)

Děti ze základní školy Na Zlaté stezce naspořily 4,5 tisíce korun, za které si prachatický Hospic svatého Jana Nepomuka Neumanna koupí do vznikajícího parku lavičku. Děti jednak peníze mezi sebou a kantory vybíraly, a jednak sbíraly papír do sběru.

Stromy v parku mají sponzory (1.11. 2006 Právo - jižČechy)

Vznikající park v historickém centru Prachatic v areálu hospice sv. Jana Neumanna má své první sponzory.
Sdružení Dřípatka, které stojí v čele budování nového parku, tu nabízí možnost finančně podpořit nákup stromů a laviček a veřejnost na tuto možnost reagovala pozitivně.
Jen minulý týden se Sdružení Dřípatka podařilo „prodat“ patnáct stromů z celkových čtyřiatřiceti. Svého dárce už má i jedna lavička. Jména dárců budou u stromů a laviček uvedena na cedulkách

Stromy v parku našly své první sponzory (24.10. 2006 PrachatickoNews) 

Vznikající park v historickém centru Prachatic v areálu hospicu sv. Jana Neumanna má své první sponzory. Sdružení Dřípatka, které stojí v čele budování nového parku, tu nabízí možnost finančně podpořit nákup stromů a laviček a veřejnost na tuto možnost reagovala pozitivně. Jen minulý týden se Sdružení Dřípatka podařilo "prodat" patnáct stromů z celkových čtyřiatřiceti. Svého dárce už má i jedna lavička. Jména dárců budou u stromů a laviček uvedena na cedulkách. Jak si "koupit" strom v novém parku se můžete dovědět zde. Z první akce v parku jsme přinesli 14. října 2006 fotoreportáž.

Park v centru se poprvé představil (14.10. 2006 PrachatickoNews) 

Nově vznikající park v historickém jádru Prachatic se poprvé představil veřejnosti. V sobotu 14. října se v parku, který vzniká v areálu hospicu sv. Jana Neumanna, uskutečnil Den plný her a prezentovaly se tu organizace, které se na vzniku parku podílí a veřejnost se také mohla seznámit s dosavadním postupem prací. Několik soutěžních stanovišť bylo rozprostřeno i po celém centru města. 

fotoreportáž (Foto: Zdeněk Přibyl)

V hospicu zasadili keře, park se začíná zelenat (5.10. 2006 Prachatický deník)

Prachatice - V úterý odpoledne se v parku v Hospici svatého Jana N. Neumanna sešli členové sdružení Dřípatka společně s dětmi ze základní školy ve Vodňanské ulici a zástupci DDM Prachatice. Konala se totiž další z pravidelných akcí na dokončení parku.

Po hrubých úpravách a vybírání kamenů, byla tentokrát na programu fáze sázení keřů. Keřů, stromů a květin bude v parku několik desítek druhů. Budou zde keře celoročně zelené i opadavé, například zimolez, mochna křovitá, šeřík, azalka nebo barvínek. Z jehličnatých stromů to bude zejména zerav, ale i jedna borovice limba, u listnatých ořešák nebo ovocné stromy a nebude chybět ani lípa. "Stromy budeme teprve vysazovat, ale osmdesát procent zeleně chceme vysadit ještě v letošním roce. Zbytek až na jaře," informoval ředitel hospicu Robert Huneš.

S budováním parku, který bude přístupný veřejnosti, se začalo v letošním roce. Projekt vytvořila Tereza Včeláková. Finance na park jsou z grantu Jihočeského kraje a od sdružení Dřípatka, která je získala z dobročinného fondu Philip Morris. Tyto peníze z velké části na vybudování stačí. Celková částka za vybudování parku by měla být jeden milion korun. Spoustu práce zde odvedlo právě sdružení Dřípatka, které nadchlo mnoho dětí, jež zde pomáhaly. Velký kus práce zde odvedl také Svaz důchodců z Prachatic.

Nyní je park v podstatě hotový. "Ještě nám chybí prostředky na lavičky a osvětlení, ale například Svaz tělesně postižených nám jednu lavičku koupil a svaz důchodců vybírá peníze na další. Vše jde dobře právě díky lidem a jejich dobrým srdcím. Celkem by tu mělo být dvanáct laviček. Je zde také možnost, pokud by někdo chtěl, může lavičku koupit nebo na ni přispět a pak na ní uvedeme jeho jméno," sdělil Robert Huneš. V budoucnosti by se dominantou parku měla stát socha Jana N. Neumanna, který se v Prachaticích.

Popisek k doprovodné fotografii: S vysazováním nových keřů v parku Hospice svatého Jana N. Neumanna přišli pomáhat i ti nejmenší. Někteří ještě vybírali ze země kameny, jiní už do připravené půdy sázeli například mochnu křovitou nebo barvínek.

Text: Lukáš Marek

Radniční list - říjen 2006 (v archivu na stránkách města Prachatice)

Park v centru se začal měnit v zelenou oázu (21.9. 2006 PrachatickoNews)  

Nově vznikající park v prachatickém centru u hospicu sv. Jana Neumanna se dnes začal měnit v ojedinělou oázu zeleně. Do konce října se tu objeví na devět set keřů, třicet osm nových stromů a také stovky květin a bylin - začala tu totiž výsadba zeleně. 

V parku, který buduje Sdružení dřípatka, už se chýlí ke konci pozemní práce na chodnících a cestičkách a na osvětlení. Začala tu proto výsadba keřů, stromů a květin, která má být z větší části hotová do konce října. 

Kromě Sdružení dřípatka a hospicu se na sázení zeleně podílejí žáci prachatické základní školy ve Vodňanské ulici, Lesy České republiky a jejich lesní závod Boubín, ale také prachatické dům dětí a mládeže, Junáci, domov mládeže prachatické střední pedagogické školy, Svaz důchodců a také dobrovolníci z řad veřejnosti. "Každému ročníku základní školy ve Vodňanské ulici byl v polovině září představen projekt parku, poté si žáci vybrali svůj pilotní strom, který si sami zasadí a budou jeho patronem i do budoucna," uvedla pro PrachatickoNews Lenka Kovačiková ze Sdružení Dřípatka. 

V parku o rozloze čtvrt hektaru se objeví na 900 keřů, ke čtyřem stávajícím stromům přibude dalších třicet osm dalších a vysázeno bude také na 650 bylin a květin. Ve vznikajícím parku může pomoct i veřejnost. "Pomoci je možné také finančně a to formou zakoupení a následného darování stromu do parku, kde každý z vás může tento strom společně s dětmi ze základní školy Vodňanská zasadit," řekl Ladislav Řezník ze Sdružení Dřípatka s tím, že podrobnější informace o projektu a možnosti koupení stromu je možné najít na internetové adrese www.ngodripatka.cz. 

V parku bude také dětský koutek a altán. Objeví se tu i informační cedule jak o hospicu, sv. Janu Neumannovi ale i o vzniku parku a ekologické výchově. U stromů budou stát cedulky s názvy stromů, případně i se jmény dárců peněz na jejich zakoupení. 

Text: Tomáš Přibyl

Park bude plný zeleně (21.9. 2006 Prachatický deník)

Projekt s názvem "Park pro veřejnost" v Hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích realizuje v letošním a příštím roce společně s dalšími partnery sdružení Dřípatka. Vysazeno má být osmatřicet stromů, zhruba devět stovek keřů a více než šest stovek bylin. Park bude zdobit také několik informačních panelů mimo jiné o Hospici, či vzniku parku.

Park v centru Prachatic čeká výsadba stromů a keřů (14.9. 2006 Právo - Jižní Čechy) 

V historickém jádru Prachatic vznikne nový park pro veřejnost. Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka ho buduje v bývalé klášterní zahradě hospice sv. Jana Neumanna. Dokončen by měl být příští rok v létě.
„V současné době probíhají zemní práce, budování chodníků, rozvodů elektřiny pro budoucí osvětlení parku a rozvodů vody pro budoucí zavlažování parku,“ uvedl na informačním serveru Prachatickonews Ladislav Řezník z rady Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka.
Podobu parku začne prostranství u hospice získávat od 21. září, kdy bude zahájena výsadba stromů a keřů. Tato etapa je naplánována tak, aby do prací byli zapojeni co možná nejvíce obyvatelé města. „Partnerem pro výsadbu je základní škola Vodňanská. Hlavním cílem zapojení dětí do realizace parku je umožnit jim získat osobní vztah k městské zeleni,“ poznamenal Řezník. Na sázení bude dohlížet odborník z Lesů České republiky z lesního závodu Boubín, který je jedním z hlavních partnerů celého projektu.
Postupné sázení stromů a keřů potrvá do konce října a dokončovací práce, včetně zatravnění, jsou v harmonogramu na jaře příštího roku. Slavnostní otevření parku se plánuje na červen příštího roku.
Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka získalo na vybudování parku grant od Nadace Via ve výši 333 tisíc korun. Park by měl vzniknout i jako připomínka zakladatele ekologické výchovy Aleše Záveského, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si letos sdružení připomíná.

text: Petr Pokorný

V novém parku v centru se už blíží sázení zeleně (9.9. 2006 PrachatickoNews)  

Budování nového parku v centru Prachatic už se blíží k sázení stromů a keřů. Park, který bude určen i pro širokou veřejnost, vzniká v areálu Hospicu sv. Jana N. Neumanna. Buduje ho tu Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka.  

V parku už se objevují náznaky budoucích chodníků a cestiček. "V současné době probíhají zemní práce, budování chodníků, rozvodů elektřiny pro budoucí osvětlení parku a rozvodů vody pro budoucí zavlažování parku," uvedl pro PrachatickoNews Ladislav Řezník z rady Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka. 

Podobu parku začne prostranství u hospicu získávat od 21. září. To se tu plánuje začátek sázení stromů a keřů. "Výsadby a vlastně celé budování parku jsou plánovány tak, aby do nich byly zapojeni, co možná nejvíce, občané města Prachatic. Strategickým partnerem pro výsadby je základní škola Vodňanská. Za pomocí jejích žáků budou prováděny veškeré výsadby a finální terénní úpravy s hlavní myšlenkou, že tímto zapojením dětí do realizace parku získají děti k parku a vůbec městské zeleni zcela jiný vztah," řekl Ladislav Řezník. Na sázení bude dohlížet odborník z Lesů České republiky z lesního závodu Boubín, který je jedním z hlavních partnerů celého projektu. 

K dalším partnerům vzniku parku, který se také bude podílet na sázení a také na doprovodném programu akci, které se tu budou konat, je Dům dětí a mládeže Prachatice. Sázet přijdou i členové prachatické organizace Svazu důchodců a na doprovodných programech se bude podílet také prachatická Střední pedagogická škola. 

Postupné sázení stromů a keřů potrvá do konce října a dokončovací práce, včetně zatravnění, jsou v harmonogramu na jaře příštího roku. Slavnostní otevření parku se plánuje na červen příštího roku. 

Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka získalo na vybudování parku grant do Nadace Via z Dobročinného fondu firmy Philip Morris. Jde přesně o 333 tisíc korun. Park by měl vzniknout i jako připomínka zakladatele ekologické výchovy Aleše Záveského, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si letos sdružení připomíná.

Text: Tomáš Přibyl

Pod okny hospicu vzniká nový park (4.8. 2006 Listy Prachaticka) 

První práce na renesančním parku v Hospicu sv. Jana Neumanna v Prachaticích začaly.

Prachatice - Ve středu odpoledne bylo na bývalé klášterní zahradě v areálu Hospicu sv. Jana Nepomuka Neumanna nebývale živo. Sešli se zde totiž dobrovolníci k vybírání kamenů. Tím začala fyzicky příprava pro budoucí park. Celou tuto akci řídí Hospic sv. Jana Neumanna v Prachaticích společně se Sdružením členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka.

"Dnešní práce je vlastně jakýmsi začátkem naplnění projektu. Musíme vybrat z půdy kameny, protože zítra přijede kultivátor, aby srovnal terén a vzadu načechral půdu. Ta je uježděná z doby výstavby hospicu. Pak se musí odstranit keře u obvodové zdi. Čtyři velké ořešáky tady ale zůstanou. Naopak k nim budou stále nové stromy přibývat," řekl Ladislav Řezník z Dřípatky.

Středeční akce probíhala vcelku poklidně. Sešlo se pár lidí, kteří tomuto projektu chtěli pomoci. Nejmladšímu členovi byly pouhé tři roky, ale snaživě nosil chladivé nerosty do kyblíku a očividně se nenudil. Podílelo se i Jihočeské středisko sociální pomoci a služeb, které má pobočku v Prachaticích. Chuť do práce jim nepřekazil ani deseti minutový déšť. Naopak je příjemně osvěžil.

Vzhledem k tomu, že kamenů bylo na onom místě skutečně požehnaně, museli se dobrovolníci sejít ještě i včera.

Kontakt na redakci: redakce@mojenoviny.cz

S chutí do společné práce 

(4.8. 2006 Listy Českobudějovicka)

Otištěná fotografie doprovázená následujícím textem Kristýny Plickové:

V úterý se na nádvoří prachatického Hospicu sv. Jana Neumanna sešly děti se Sdružením členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka s Jihočeským střediskem sociální pomoci a služeb, aby společně vysbírali kameny a tím zahájili přestavbu renesančního parku. Právě s projektem využití bývalé klášterní zahrady na městský park vyhrála Dřípatka celostátní soutěž a získala grant na jeho realizaci. S vlastní výsadbou zeleně by se mělo začít zčásti ještě letos na podzim.

Kontakt na redakci: redakce@mojenoviny.cz

Radniční list - červenec 2006 (v archivu na stránkách města Prachatice)

Nový park je přesně to, co by pan učitel Aleš Záveský chtěl (27.6. 2006 Listy Prachaticka)

Stín stromů si v novém parku v zahradě hospicu bez pomocných rukou neužijeme.

Hlavní práce sice začnou až na podzim, ale už přes léto zahájí občanské Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka (Sdružení Dřípatka) společně s Hospicem sv. Jana Nepomuka Neumanna přípravné práce v zahradě hospice pro nový park. "Na podzim počítáme s první částí výsadby, přes zimu pak připravíme mobiliář, informační panely a tabulky s názvy stromů. Zbytek výsadby bude pokračovat na jaře příštího roku," vysvětluje postup vzniku nového parku Ladislav Řezník ze Sdružení Dřípatka.

S projektem na nový park v Prachaticích uspělo sdružení v celostátním výběru Nadace VIA a Dobročinného fondu Philip Morris ČR a na jeho realizaci získalo 333 tisíc korun. Šek s touto částkou si před nedávnem převzali zástupci sdružení a hospice v Praze. Na začátku ovšem nestála přímo myšlenka na zřízení parku.

"Již v loni na podzim jsme začali přemýšlet, jak bychom oslavili letošní nedožité narozeniny zakladatale ekologické výchovy v Prachaticích Aleše Záveského. Měli jsme několik variant, ze kterých jsme část zrealizovali, část nám bohužel selhala úplně. Jednou z uvažovaných variant byla alej, ale kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům jsme museli od výsadby ustoupit. V lednu jsme se dozvěděli, že je zájem vytvořit v bývalé klášterní zahradě v areálu Hospicu Jana Nepomuka Neumanna park," popisuje zrod myšlenky a účasti Sdružení Dřípatka na realizaci parku Ladislav Řezník.

Podmínkou pro získání grantu bylo, že projekt nebude dodán dodavatelsky tak říkajíc na klíč. Do akce musí být zapojena veřejnost a s realizací musí souhlasit obec. "Souhlas města i jeho morální podporu máme. Celá myšlenka stojí na tom, že si park vybudují občané Prachatic sami s tím, že Sdružení Dřípatka spolu s hospicem, který se na realizaci podílí i finančně, budou celý projekt koordinovat. Počítáme samozřejmě s pomocí a zapojením dalších organizací. Oslovili jsme předně všechny organizace, které pracují s dětmi. Hlavními partnery jsou Základní škola Vodňanská, Dům dětí a mládeže, Centrum ekologické výchovy Dřípatka, Junák - středisko Zlatá stezka, ale také Svaz důchodců, Národní park Šumava či Lesy České republiky," uvádí dále Ladislav Řezník.

Poslední dvě zmíněné organizace přislíbily podporou materiální a poradenskou. Mají pomoci zajistit především mobiliář do budoucího parku, označení dřevin, informační panely a samozřejmě sadební materiál. "Děti z různých organizací by se mohly podílet i na samotné výsadbě stromů, keřů a rostlin. Máme myšlenku, že si děti jako třída vysadí například jeden strom, o který se pak budou starat. Samozřejmě, že základní péče, jako je sečení trávy, zalévání, hrabání listí, údržba mobiliáře by měly být v režii hospice s tím, že počítáme i se zapojením dětí," doplnil. Mezi dřevinami v parku se podle Ladislava Řezníka objeví jak původní, tak i nepůvodní druhy. Jejich skladba pak vychází i z myšlenky celoročně zeleného parku.

Fotografie: Šek s částkou 333 tisíc korun na podporu vzniku parku v Prachaticích převzali v Praze (zprava) realizátor projektu Ladislav Řezník, tvůrce projektu Lenka Kovačiková a ředitel Hospicu sv. Jana N. Neumanna Robert Huneš.

text: Miroslav Fuchs  

V Prachaticích bude nový park (23.6. 2006 Právo - Jižní Čechy)

V historickém jádru Prachatic vznikne nový park pro veřejnost. Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka ho vybuduje v bývalé klášterní zahradě hospice sv. Jana Neumanna.
Dřípatka získala na vybudování parku grant ve výši 333 tisíc korun. Park by měl vzniknout i jako připomínka zakladatele ekologické výchovy Aleše Záveského, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si letos sdružení připomíná.
Park Dřípatka vybuduje na místě bývalé klášterní zahrady a bude určený veřejnosti. Sloužit bude nejen jako prostor k odpočinku a setkávání, ale stane se také centrem kulturního dění. „Zapojení sdružení Dřípatka spolu s Hospicem sv. Jana N. Neumanna a dalších partnerů, kteří přislíbili pomoc, do realizace projektu, je rovněž vhodný způsob, jak přiblížit celoživotní působení Aleše Záveského a zdůraznit jeho podíl v podobně myšlenkově i prakticky orientovaných aktivitách,“ uvedla na informačním serveru Prachatickonews Lenka Kovačiková ze sdružení Dřípatka.
Nedožité kulaté narozeniny Aleše Záveského, který je považován za zakladatele ekologické výchovy v Čechách, si Dřípatka připomněla už letos v červnu několika akcemi.

Text: Petr Pokorný

Dobročinný fond Dobročinný fond Philip Morris udělil granty (21.6. 2006 Moderní obec)

Do Jihočeského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje putovalo minulý týden z Prahy po jednom grantu, každý ve výši 333 tisíc korun. Peníze z grantového programu 3x333 tisíc korun pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR letos na základě výroku hodnotící komise obdržely: * Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka, které za aktivní podpory místních občanů, místní správy i komerčních subjektů vybuduje park pro veřejnost na místě bývalé klášterní zahrady v centru Prachatic. Park bude sloužit nejen k odpočinku a setkávání, ale stane se také centrem kulturního dění. * Polský kulturněosvětový svaz, místní skupina Vendryně - Záolší, který si v této části Frýdecko-Místecka předsevzal vybudovat společenské centrum s dětským hřištěm, hřištěm pro míčové hry, klidovou částí s posezením, klubovnou a otevřeným prostorem pro letní setkávání občanů. * Římskokatolická farnost Staré Křečany, která do grantového řízení předložila projekt realizace třígeneračního volnočasového areálu Františkova zahrada. V této obci na Děčínsku tak vznikne nevšední park pro trávení volného času maminek s dětmi i obyvatel všech věkových skupin. "Všechny tři vítězné projekty komisi zaujaly zejména formou a intenzitou aktivního zapojení místních obyvatel všech věkových skupin do samotné realizace projektů", konstatoval Jindřich Vaněk, ředitel komunikační agentury Silver B. C., který stál v čele hodnotící komise. Program 3x333 tisíc pro aktivní život obce je určen nevládním neziskovým organizacím, které usilují o zlepšení fyzického a kulturního prostředí měst či obcí. Chce podpořit společné aktivity místních občanů, které budou sloužit k rozvoji aktivního života obecních komunit. Podmínkou je nejméně 30procentní spolufinancování z místních zdrojů a souhlas obce. Společnost Philip Morris ČR, a.s., zahájila činnost Dobročinného fondu v roce 2003 v regionech, kde sídlí provozní závody a vedení firmy. Loni fond rozšířil působnost na celou ČR. "Množství projektů podaných v obou ročnících nás utvrdilo v tom, že jsme zaměření nového programu Dobročinného fondu vybrali správně. Obyvatelé malých i velkých obcí a měst usilují o návrat původních tradic a obnovu či podporu společného soužití. Jsme rádi, že můžeme tyto aktivity významně podporovat", uvedla Danica Siváková, ředitelka oddělení vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR, a.s. V celorepublikových i regionálních aktivitách podpořil od roku 2003 Dobročinný fond Philip Morris ČR již 65 projektů částkou 5,698 mil. Kč. Fond spravuje a řídí Nadace VIA. 

Více informací o projektech najdete na www.dobrocinnyfond.cz a www.nadacevia.cz.

V historickém jádru Prachatic vznikne nový park (20.6. 2006 PrachatickoNews)

V historickém jádru Prachatic vznikne nový park pro veřejnost. Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka ho vybuduje v bývalé klášterní zahradě hospice sv. Jana Neumanna.

Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka získalo na vybudování parku grant do Nadace Via z Dobročinného fondu firmy Philip Morris. Jde přesně o 333 tisíc korun. Park by měl vzniknout i jako připomínka zakladatele ekologické výchovy Aleše Záveského, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si letos sdružení připomíná. 

Park vznikne na místě bývalé klášterní zahrady a bude určený veřejnosti - bude sloužit nejen k odpočinku a setkávání, ale stane se také centrem kulturního dění. "Zapojení Sdružení Dřípatka spolu s Hospicem sv. Jana N. Neumanna a dalších partnerů, kteří přislíbili pomoc, do realizace projektu, je rovněž vhodný způsob, jak přiblížit celoživotní působení Aleše Záveského a zdůraznit jeho podíl v podobně myšlenkově i prakticky orientovaných projektech," uvedla pro PrachatickoNews Lenka Kovačiková ze Sdružení Dřípatka. 

Nedožité kulaté narozeniny Aleše Záveského, který je považován za zakladatele ekologické výchovy v Čechách, si Sdružení Dřípatka připomnělo letos v červnu několika akcemi. "V den jeho narozenin (1. června), byla ve spolupráci se základní školou Vodňanská vysazena lípa srdčitá před hlavním vchodem do školní budovy, kde Aleš Záveský působil řadu let jako pedagog. O necelý týden později se obyvatelé města mohli zúčastnit v Arkádách Staré radnice koncertu známého dětského sboru Medvíďata z Českého Krumlova. Bývalí žáci, spolupracovníci a známí Aleše Záveského, jichž nebylo málo, se setkali a zavzpomínali na něj 9. června v budově Centra ekologické výchovy Dřípatka," uvedla Lenka Kovačiková.

Text: Tomáš Přibyl

Tři sdružení dostala peníze na projekty určené k rozvoji obcí (15.6. 2006 ČTK)

Tři neziskové organizace si mezi sebe rozdělily téměř milion korun na projekty určené k rozvoji obcí. Každá z nich dostala 333.000 korun. Šeky jim dnes předali zástupci Nadace VIA. Celkem přišlo 74 přihlášek, které se týkaly především úprav obecních prostor a veřejných prostranství, informovali dnes novináře pořadatelé. Sdružení dostala peníze z dobročinného fondu jedné tabákové společnosti Na úpravu bývalé klášterní zahrady v centru Prachatic jej získali tamní ochránci přírody. Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu ve Vendryni v Moravskoslezském kraji dostala peníze na vybudování společenského centra s dětským hřištěm. Ve Starých Křečanech u Rumburka za ně postaví areál pro volný čas. Vidíme znatelný posun, neziskové organizace nabývají stále více zkušeností se získáváním finančních zdrojů, zhodnotil předložené projekty jeden ze členů poroty programu 3x 333.000 pro aktivní život obce Jindřich Vaněk. Program chce podpořit společenské aktivity občanů českých a moravských měst a obcí. Nejméně 30 procent peněz musí do projektu přijít z místních zdrojů, nutný je také souhlas příslušné obce. V Prachaticích grant pomůže upravit bývalou klášterní zahradu, která se stane součástí areálu přilehlého hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna. Vedle jeho pacientů však do ní budou moci zavítat i žáci místních škol a veřejnost. Podle ředitele hospice Roberta Huneše to pomůže prolomit bariéru mezi zdravými a nemocnými. Lidé se přesvědčí, že umírat lze i důstojně, řekl ČTK. Porotu také zaujal projekt společenského centra, který předložila místní skupina Vendryně - Zaolzí Polského kulturně-osvětového svazu. Jeho součástí by měla být hřiště a okrasná zahrada. Celkové náklady by měly činit asi 700.000 korun a sloužit by mělo 500 místním občanů. Zahradu s dětským hřiště. 

OČeský rozhlas 16.6. 2006 - rozhlasový pořad Zostřeno na lidská práva   

(červen 2006 - pozvánka na slavnostní vyhlášení vítězných projektů programu "3 x 333 tisíc pro aktivní život obce)

Tři vítězové získají od Dobročinného fondu Philip Morris ČR 333 000 korun (14.6. 2006)

Praha - Nadace VIA a Philip Morris ČR a.s. dnes na pražském Střeleckém ostrově předaly granty ve výši 333 000 korun z programu 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR. Finanční prostředky určené k rozvoji života obyvatel českých a moravských měst a obcí získaly ve druhém ročníku grantového řízení projekty z Jihočeského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje.
Částku 333 000 Kč z programu 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR získalo Sdružení členů a přátel Stanice mladých ochránců přírody Dřípatka, které za aktivní podpory místních občanů, místní správy i komerčních subjektů vybuduje park pro veřejnost na místě bývalé klášterní zahrady v centru Prachatic. Ten bude sloužit nejen k odpočinku a setkávání, ale stane se také centrem kulturního dění. S vybudováním společenského centra s dětským hřištěm, hřištěm pro míčové hry, klidovou částí s posezením, klubovnou a otevřeným prostorem pro letní setkávání občanů počítá další vítězný projekt, jehož předkladatelem je Polský kulturně-osvětový svaz, místní skupina Vendryně - Zaolzí z Moravskoslezského kraje. Třetím vítězem se stala Římskokatolická farnost Staré Křečany, která předložila projekt realizace třígeneračního volnočasového areálu Františkova zahrada. S podporou Dobročinného fondu Philip Morris ČR vznikne v této obci v Ústeckém kraji park pro trávení volného času maminek s dětmi i obyvatel všech věkových skupin.
Projektové záměry do programu 3x 333 tisíc pro aktivní život obce předložilo celkem 74 žadatelů ze všech krajů České republiky. Komise posuzovala 64 z nich, 10 záměrů muselo být kvůli formálním nedostatkům vyřazeno. Projekty se týkaly především úprav obecních prostor a veřejných prostranství, která slouží, či by po úpravách měla být využívána jako místa setkávání zdejších obyvatel. Do druhého kola postoupilo 21 nejzajímavějších záměrů, jejichž předkladatelé byli vyzváni k rozpracování pro druhé kolo. Z nich poté sedmičlenná hodnotící komise vybrala tři vítězné projekty.
„Již při prvním ročníku nás překvapilo množství a kvalita projektů, které neziskové organizace připravily, letošní druhý ročník nebyl z tohoto pohledu odlišný. Rozdílné však bylo zpracování žádostí pro grantové řízení. Vidíme znatelný posun, neziskové organizace v České republice nabývají stále více zkušeností se získáváním finančních zdrojů. Všechny tři vítězné projekty porotu zaujaly zejména formou a intenzitou aktivního zapojení místních obyvatel všech věkových skupin do samotné realizace projektů,“ říká Jindřich Vaněk, ředitel komunikační agentury Silver B.C., který zasedal v hodnotící komisi. Jejími dalšími členy jsou redaktorka Českého rozhlasu 6 a moderátorka Renata Vopálenská, spolupracovník Nadace VIA Pavel Mička ze společnosti Agora Central Europe, hodnotitel projektů zaměřených na místní rozvoj a rozvoj neziskových organizací a dlouholetý externí spolupracovník Nadace VIA Josef Štogr, Petr Andrle, předseda sdružení Vlastenecký poutník zabývajícího se obnovou právního, kulturního a historického vědomí občanů v pohraničí severní a střední Moravy, Jana Erbáková, redaktorka časopisu Týden a Ivan Ryšavý, zástupce šéfredaktora magazínu Moderní obec.
Program 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR je určen nevládním neziskovým organizacím, které usilují o zlepšení fyzického a kulturního prostředí měst či obcí. Chce podpořit společné aktivity místních občanů, které budou sloužit k rozvoji aktivního života obecních komunit. Podmínkou je nejméně 30% spolufinancování z místních zdrojů a souhlas obce. Společnost Philip Morris ČR a.s. zahájila činnost Dobročinného fondu v roce 2003 v regionech, kde sídlí provozní závody a vedení společnosti. V loňském roce rozšířil fond svou působnost na celou Českou republiku. „Množství projektů podaných v obou ročnících nás utvrdilo v tom, že jsme zaměření nového programu Dobročinného fondu, který přispívá neziskovým organizacím na rozvoj aktivního komunitního života, vybrali správně. Obyvatelé malých i velkých obcí a měst v celé České republice usilují o návrat původních tradic a obnovu či podporu společného soužití. Jsme rádi, že můžeme tyto aktivity významně podporovat,“ uvedla Danica Siváková, ředitelka oddělení vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR a.s.
V loňském roce v rámci programu 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinný fond Philip Morris ČR podpořil částkou 333 000 Kč projekty z Libereckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Více informací o těchto projektech naleznete na www.dobrocinnyfond.cz. V celorepublikových i regionálních aktivitách podpořil od roku 2003 Dobročinný fond Philip Morris ČR již 65 projektů celkovou částkou 5 698 038 korun. Fond spravuje a řídí Nadace VIA.


Bližší informace: Internetové stránky projektu: www.dobrocinnyfond.cz
Informace Nadace VIA: www.nadacevia.cz

V zahradě vyrostou stromy (14.6. 2006 Listy Prachaticka)

Zahrada v areálu Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích by se do budoucna měla proměnit v park. Projekt připravený Občanským sdružením Dřípatka a s ním ještě další dva vybrala hodnotící komise Nadace VIA a dobročinného fondu Philip Morris ČR z celkem 74 a ocení je dnes v Praze předáním tří šeků na 333 tisíc korun.

Slavnostní otevření parku sv. Jana N. Neumanna se uskuteční v červnu 2007.

Velká část nákladů spojených s realizací parku bude pokryta z finančních zdrojů Dobročinného fondu Philip Morris, který prostřednictvím Nadace Via vypsal grantový program "3 x 333 tisíc pro aktivní život obce". Sdružení Dřípatka uspělo se svým projektem "Park pro veřejnost v Hospici sv. Jana N. Neumanna" a stalo se jedním ze tří obdarovaných.

Přímé kontakty:                                                                           ngo.dripatka@seznam.cz, info@ngodripatka.cz                        l.reznik@ngodripatka.cz (Ladislav Řezník - koordinátor projektu)

Poslední aktualizace: 10.05.2007